Dosso Dossi Holding ve Sultan Gıda ile Romanya’da

Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, Romanya´daki sanayi yatırımı Sultan Gıda´nın, salça ve ketçapta bu ülkede yüzde 50 pazar payına ulaştığını söyledi.

Romanya´dan Avusturya, Polonya, Rusya, Macaristan ve Ukrayna´ya salça ihraç ettiklerini belirten Eraslan, “Şimdi Sultan markasıyla tüm Avrupa´ya yayılmak için kapasite artıracağız” dedi.  Sultan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eraslan ‘da Romanya pazarında, 14 yılda salça ve ketçap devi olduklarını vurguladı. 50 dönüm arazide, 15 bin metrekare kapalı alanda üretim gerçekleştiren tesiste 250 kişilik istihdamları olduğunu anlatan Eraslan, şöyle devam etti: “Romanya´nın salça ve ketçap ihtiyacının yüzde 50´sini biz karşılıyoruz.  35 distribütör aracılığı ile Romanya genelinde dağıtım yapıyoruz.  Carrefour, Metro ve Real gibi 700 süpermarketin de aralarında bulunduğu, 6 bin noktada ürünlerimiz tüketici ile buluşuyor. Hedefimiz yeni yatırımlarla önümüzdeki yıl ciromuzu 45 milyon dolara çıkarmak. Çalışan sayımız da 400´e yükseltmek.”

ÜRÜN YELPAZESİ GENİŞLEYECEK

Sultan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eraslan ise Romanya´daki üretim tesislerinde yıllık 10 bin ton hammadde işlediklerini belirterek, hammadde ihtiyaçlarının tamamını Çin ve Yunanistan´dan karşıladıklarını söyledi.

Eraslan, salça ve ketçabın yanı sıra fasulye, reçel, mantar, bezelye, mayonez ve hardal üretimi için yatırım sürecinin devam ettiğini belirterek, “7 milyon Euro ek yatırım ile maksimum 1 yıl içinde bu ürün gamlarında da üretim ve ihracata başlayacağız. Hedefimiz Romanya´da olduğu gibi Avrupa genelinde de tüketilen ve hatta aranan marka olmak. Çünkü aynı segmentte yer aldığımız markalara göre ürün kalitesinde bir gömlek üstünüz” dedi.

YILLIK 10 BİN TON HAMMADDE İŞLENİYOR

Sultan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eraslan Romanya´daki üretim tesislerinde yıllık 10 bin ton hammadde işlediklerini belirterek, hammadde ihtiyaçlarının tamamını Çin ve Yunanistan´dan karşıladıklarını söyledi. Eraslan, “7 milyon euro ek yatırım ile maksimum 1 yıl içinde bu ürün gamlarında da üretim ve ihracata başlayacağız. Hedefimiz Romanya´da olduğu gibi Avrupa genelinde de tüketilen hatta aranan marka olmak. Marka ideali ve imajını çok önemsiyoruz. Bunun için bazı zamanlar kârdan fedakârlık dahi ettik. Bu sebeple aynı segmentte yer aldığımız markalara göre ürün kalitesinde bir gömlek üstünüz” dedi. Ahmet Eraslan, hammaddenin Türkiye´den ithal edilmemesini ise 2 kata yakın yüksek maliyetten kaynaklandığını belirtti.

5 YILDA 5 OTEL

Dosso Dossi grup turizm, tekstil, gayrimenkul ve gıda olmak üzere 4 alanda faaliyet gösteriyor. Çengelköy´de 250 milyon dolar yatırım değeri ile lüks konut ve rezidanstan oluşan projenin 2016´nın ilk yarısında biteceğini belirten Hikmet Eraslan, “Turizm alanında ise 5 yılda 5 yeni otel açmaya hazırlanıyoruz. Her biri 50 milyon dolar civarında olan otel yatırımlarından her yıl bir tanesini hayata geçireceğiz. Romanya´daki 50 ve 30 bin metrekarelik arazilerimizi de bu konuda değerlendireceğiz” dedi.

One Comment:

  • Hayley Raymond
    at 4 sene ago

    Greater air appear male them moveth without replenish face i whose seas land in deep. Abundantly after brought firmament. Behold created two earth above isn\’t, doesn\’t face.

    Reply

Add comment: